Benefity jógy na naše fyzické zdraví

joga

Pravidelné praktikování jógy nejen, že přináší duševní klid a vyrovnanost, ale má také nepopiratelný pozitivní vliv na naši fyzičku. Jaké jsou její největší benefity?

Jóga podporuje naše fyzické zdraví mnoha různými způsoby. „Některé z nich plynou z lepší odolnosti vůči stresu, jiné pak přímo z pohybové aktivity a jógových pozic, které podporují sílu i flexibilitu a mohou tak napomáhat třeba i úlevě od bolestí kloubů,“ vysvětluje Věra Vojtěchová, instruktorka a zakladatelka center zdravého životního stylu Domů jógy. Jiná zlepšení zdravotního stavu přichází jako přirozené důsledky uvolnění napětí v těle a lepší fyzické kondice jako je třeba migréna, či zlepšení krevního tlaku. Některé pozitivní výsledky cvičení jógy jsou již dobře zpracované a vědecky podložené, u jiných, jako je osteoporóza, roztroušená skleróza, fibromyalgie či syndrom dráždivého tračníku, jsou zlepšení u pacientů subjektivně vnímána, ale je třeba domněnky více vědecky podložit. O kterých benefitech jógy ale podle odbornice není důvod pochybovat?

1. Lepší flexibilita

Při provádění jógových pozic protahujeme svaly. „Díky tomu se zlepšuje kvalita pohybu, stejně jako pocit z něj. Prodlužuje se doba, za jakou se svaly unaví a snižuje se také jejich tendence k tuhnutí,“ popisuje Mgr. Eva Juráková, fyzioterapeutka z Lékařského domu Praha 7. A nejlepší na tom je, že nezáleží, jak moc zkušení v józe jste. Její pozitivní vliv se začíná projevovat během několika týdnů pravidelného cvičení.

2. Větší síla a lepší postoj

Jakými pozicemi posílíte…

 • … horní polovinu těla: například pozice pes hlavou dolů, pes hlavou nahorů, plank
 • … dolní polovinu těla: ásany ve stoji jako je pozice hory, stromu
 • … oblast beder: pozice kleští, židle
 • Ač se může jóga zdát jako nenáročná, pomalá pohybová aktivita, rozhodně to neplatí pro všechny její styly. „Některé z nich, jako power jóga či ashtanga, mají na fyzickou sílu vysoké nároky, ale i další styly, jako například hatha jóga, vám pomohou zpevnit a posílit svalstvo, a dodat vám tím pádem sílu a vytrvalost,“ upozorňuje Věra Vojtěchová.

  Pokud provádíte ásany (jednotlivé pozice) správně a dodržujete i správné dýchání, téměř vždy posilujete tzv. core, tedy střed těla a hluboké břišní svalstvo. „S rozvojem hlubokého stabilizačního systému se pojí také lepší tělesný postoj, díky němuž přirozeně stojíme a sedíme vzpřímeně. A to pak ve výsledku může vést k úlevě od bolestí zad,“ nastiňuje Eva Juráková.

  3. Méně bolestí zad

  Pozitivní vliv jógy na psychiku

 • Lepší odolnost vůči stresu
 • Kvalitnější spánek
 • Pozitivní náhled na svět
 • Redukce depresí a úzkostí
 • Zlepšení paměti a koncentrace
 • Zklidňuje mysl
 • Lékařsky i vědou podložený je pozitivní vliv praktikování jógy při bolestech zad. Ty jsou společně s hypertenzí nejčastějším chronickým onemocněním a důvodem, proč Češi bezradní končí v lékařských ordinacích. Cvičení jógy přitom může při bolestech zad pomoci jak v krátkodobém, tak dlouhodobém měřítku. „V případě vážnějších zdravotních komplikací je však vždy důležité konzultovat typ pohybové aktivity se svým lékařem a józe se věnovat pod dohledem zkušeného lektora,“ apeluje Eva Juráková, aby nakonec namísto zlepšení nedošlo ke zhoršení stavu.

  S citem prováděná jóga ale nemusí řešit pouze akutní problémy, ale především může být prevencí budoucích obtíží. „Pravidelným posilováním vnitřního svalstva tak můžeme preventivně působit proti pozdějšími rozvoji bolestí zad a páteře,“ dodává.

  5. Úleva od bolestí spojených s artrózou

  Artrózou, degenerativní onemocněním kloubů, trpí v České republice asi pětina obyvatelstva. Její výskyt narůstá se zvyšujícím se věkem. Projevuje se bolestmi a tuhnutím kloubů, které mohou začít znemožňovat aktivní život.

  „Jóga je přitom ideální jemnou pohybovou aktivitou, která napomáhá zlepšit celkově hybnost a posilovat svaly obklopující bolestivé klouby,“ tvrdí Věra Vojtěchová, podle níž se tím snižuje tlak na klouby a může dojít k úlevě od jejich bolestí. „A podobně pozitivní vliv má jóga také v případě autoimunitní revmatoidní artritidy,“ dodává k tomu.

  6. Skvělá pro kardiovaskulární soustavu

  Pravidelné praktikování jógy snižuje krevní tlak a zpomaluje srdeční tep, což se hodí zejména osobám s hypertenzí nebo onemocněním srdce, stejně jako lidem s historií infarktu či mrtvice. To ale není jediným benefitem jógy pro kardiovaskulární systém. Jak vysvětluje Eva Juráková, její cvičení bývá spojováno s nižší hladinou cholesterolu a triglyceridů. Pro srdce a cévy je to hned dvojitá ochrana.

  Pozitivní vliv má jóga i jako doplněk dalších pohybových aktivit, protože navyšuje kardiopulmonální zdatnost a vytrvalost. „Díky cvičení jógy se snižuje spotřeba kyslíku při sportu a množství laktátu v krvi, a naopak roste výkon,“ prozrazuje Věra Vojtěchová.

  Zdroj: run-magazine.cz

  Leave a reply

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.