Naše rekondice

Místo naší letošní rekondice v termínu 20. – 27. září 2020 bylo inspirována Roskou Brno. Na pobyt v Penzionu a wellness centru Ohrada Vísky jsme se nesmírně těšili, neboť to pro nás bylo zcela nové prostředí, s novými výzvami i poznáním.

Samotné umístění penzionu na okraji vesnice, bylo zárukou klidu, pohody a nerušeného relaxu. Ranní rozcvičky s východem slunce neměly chybu. Pro některé i chození bosky v trávě studenou rosou, po kamínkách, nerovném terénu bylo jak provizorní Kneippův chodník. Každý si mohl vybrat, jak cvičení zvládne – ve stoje, s oporou, na židli, vleže v trávě. A po cvičení zasloužená odměna – po rozcvičce snídaně, po dopoledním cvičení krátké čtení z knihy Jógátky.

Krásné počasí a upravené cesty, i když ve velice kopcovitém terénu, nenechali nikoho jen tak sedět na židli či vozíku. Všichni jsme využili každé volné chvilky k procházkám po okolí, do kopečků, odkud byly nádherné výhledy.

Všude byly ohrady s dobytkem, s koňmi. A jelikož přímo s budovou sousedilo ustájení krásných jezdeckých koní, ani my jsme neodolali. Jedno celé dopoledne jsme věnovali jízdě na koních. Pro některé to bylo úplně poprvé a nezapomenutelný zážitek. A hlavně – dokázali jsme si, že pro nás není nic nemožné. Se vzájemnou pomocí se do sedla dostal každý. Za bezpečnou jízdu jsme přispěli koním na krmivo.

Příjemné bylo využít i bazén. Voda byla chladnější, o to víc nás nutila se ve vodě hýbat – plavat, cvičit, házet si s míčem…..

A naše společné výlety: do židovské čtvrti v Boskovicích, na pštrosí farmu, na prohlídku krásného zámku Lysice, do pivovaru Černá hora na exkurzi.

Po večeři jsme se všichni sešli na psychologických přednáškách Mgr. Čechové, které vždy končily společnou diskuzí na dané téma.

Pro odpočinkový večer jsme si vybrali společenskou hra Bingo. Další večery jsme se věnovali ergoterapii – vyráběli jsme vánoční ozdoby, dekorace na okna a to vše z ruliček od toaletního papíru, barevných lepicích pásek, korálků. Všichni jsme byli překvapeni, jak krásné věci dokáží vzniknout z tohoto materiálu. Využili jsme i malé skleničky od jogurtů na výrobu bezpečných svícnů. K tomu nám stačila tavná pistole, barvy, lepidlo, krajka, ozdobné korálky a čajové svíčky – fantazii se meze nekladly a tak vznikala originální díla. Na závěr si každý vyrobil svůj šperk – z různobarevných dřevěných korálků jsme si navlékli na silon náramek, korálky na krk. A navlékat korálky není pro mnohé z nás zcela jednoduchá věc, ale zvládli to i muži.

Rekondice ve Vískách byla pro nás velice přínosná, neboť my „Hradečáci“ nejsme zvyklí na kopečky, u nás jen samá rovina. Takže vyjít si ke kostelu na kopečku – to byl výkon, to chtělo hodně sil. Musím pochválit všechny naše členy, protože to nikdo nevzdal. Někdo vyšel sám, jiný s oporou, s holí, s chodítkem, někdo strmou cestu vyjel na vozíku, ale nikdo to nevzdal. Každému pak byla odměnou krásná vyhlídka, posezení na lavičce u místního betlému a hlavně ten pocit, že „já jsem to dokázal!“, to už nám nikdo nemohl vzít. Takové výšlapy nám zlepšily kondici a nejednoho z nás překvapilo, co dokážeme. Proto jsme se také rozhodli a na místě si hned zamluvili termín na rekondici v příštím roce. Tak nám všem držte palce, ať můžeme za rok znovu 😀

Rekondiční pobyt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Autor: Věra Krejsková

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.