Člověk s postižením by měl sám rozhodnout, komu sdělí informace o svém zdravotním stavu. Výjimku tvoří pouze případy, kdy z důvodu postižení potřebuje upravit pracoviště nebo pracovní podmínky. Od 1. ledna 2025 byla také zrušena povinnost zaměstnanců sdělovat zaměstnavateli informaci, že pobírají invalidní důchod pro invaliditu 1. a 2. stupně. Příjemci invalidního důchodu 3. stupně tuto povinnost nadále mají.
K vysvětlení právní úpravy pro potřeby otevřeného trhu práce a přijetí změny zákona přispěl zástupce ombudsmana poté, co se na něj obrátila organizace pomáhající nalézt práci lidem s duševním onemocněním. Její klienti čelili při pracovních pohovorech dotazům o diagnóze, a zda pobírají invalidní důchod.
Uchazeči o zaměstnání či stávající zaměstnanci nemusí svým nadřízeným hlásit údaje o svém postižení. Se zdravotním stavem uchazeče o zaměstnání by se měl seznámit pouze lékař během vstupní prohlídky. Ten pak na základě provedené zdravotnické kontroly může vyhodnotit, že uchazeč o zaměstnání není způsobilý k výkonu dané práce z důvodu postižení. „ Vnímám, jak náročné může být pro člověka s duševním onemocněním sdělit na pracovišti citlivé informace. Mnohdy je to spojeno s řadou předsudků. Pro zaměstnavatele je ale klíčový fakt, zda je uchazeč zdravotně způsobilý k výkonu práce, kam má být zařazen. Pokud zaměstnanec bude vyžadovat přiměřená opatření, například zkrácení pracovní doby nebo častější přestávky v práci, měl by zaměstnavateli říct, že důvodem jsou potřeby plynoucí z jeho postižení. Pak je to na vzájemné domluvě a dialogu mezi oběma stranami,“ vysvětlil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.
Zástupce ombudsmana danou věc průběžně konzultoval s Ministerstvem práce a sociálních věcí, které mu vyšlo vstříc a připomínky zapracovalo do novely zákona o nemocenském pojištění. Od ledna letošního roku skončila povinnost hlásit zaměstnavateli pobírání invalidního důchodu 1. a 2. stupně, u 3. stupně je to i nadále povinné. „Zjistili jsme, že se povinnost týkala celkem 95 800 zaměstnanců. Pokud tak neučinili, mohla okresní správa sociálního zabezpečení udělit zaměstnancům pokutu ve výši 20 000 Kč. Tato povinnost administrativně zatěžovala zaměstnavatele, proto jsem podnikl potřebné kroky, aby byla tato povinnost zrušena. Vítám také kladný přístup ze strany ministerstva. V zájmu nás všech je, aby se lidé s postižením cítili na trhu práce dobře,“ uvedl Schorm.
Vyjasnění právní úpravy uvítala také předsedkyně organizace Revenium Hana Potměšilová, která je odbornicí na začleňování a potřeby lidí se zdravotním postižením na trh práce a této problematice se dlouhodobě profesně věnuje. „Tímto krokem jsme pomohli spoustě lidem k tomu, aby se cítili jako důstojná součást na trhu práce. Vždyť je tu nemalá část lidí, kterým do života přišla nějaká diagnóza a má dlouhodobě problém i jméno nemoci vůbec vyslovit. Jsem proto ráda, že zástupce ombudsmana pomáhá téměř desetině populace, která má zkušenost se zdravotním postižením nebo znevýhodněním, udržet si práci nebo usnadnit vstup do pracovního procesu,“ uvedla Potměšilová. Nadační fond Revenium se zabývá materiální a finanční pomocí pro osoby se zdravotním postižením a znevýhodněním.
Zaměstnavatelé a zaměstnanci by k sobě měli být především otevření a naslouchat si, jak konstatoval Schorm. Zaměstnavatel by měl vytvořit podmínky už od náboru a profilovat se jako přátelský a začleňující. Dále z toho pro něj plynou výhody, jako je například uplatnění slevy na pojistném a na sociální zabezpečení či započtení k povinnému podílu 4 % na zaměstnávání lidí s postižením. „Nejvhodnější je, aby člověk s postižením sám sdělil zaměstnavateli, že má invaliditu 1. nebo 2. stupně. Zaměstnanec by měl už od začátku mít pocit, že je přijímaný a že invalidita nebude mít negativní dopad na jeho pracovní uplatnění,“ doplnil Schorm.
Počet lidí s postižením ve věku 20-64 let na českém trhu práce
202 800
z toho 73 600 lidí s postižením pracuje a nepobírá invalidní ani starobní důchod
Zdroj: Český statistický úřad, 2019
Kdo je považován za člověka s postižením?
Člověk, který má tělesné, smyslové, mentální, duševní nebo jiné postižení, které mu brání nebo může bránit v jeho právu na rovné zacházení například v oblasti práce a zaměstnání.
Některá postižení jsou viditelná (typicky tělesná), jiná naopak ne. Typickým příkladem „neviditelného“ postižení je duševní onemocnění (deprese, bipolární afektivní porucha nebo paranoidní schizofrenie).
V Česku žije 1 152 000 lidí s postižením. Jedná se o 13 % z celkové populace.
U více než poloviny z nich (56 %) byl zhoršený zdravotní stav posouzen lékařem a byl jim přiznán invalidní důchod, příspěvek na péči nebo získali průkaz osoby se zdravotním postižením.
Zdroj: Český statistický úřad, 2019
V čem mohou spočívat úpravy pracovního režimu či pracoviště pro zaměstnance s postižením?
Upravený pracovní režim může mít podobu odlišného rozvržení pracovní doby, delších či častějších přestávek v práci nebo práci z domova.
Upravený pracovní režim nemá, ale z důvodu postižení by ho potřebovalo 19 700 zaměstnanců s postižením.
Úpravy pracoviště mohou spočívat v úpravě nábytku v kanceláři, odhlučnění, výměně osvětlení či poskytnutí speciálního softwaru či jiné kompenzační pomůcky.
Celkem 11 700 zaměstnanců s postižením by úpravy pracovního prostředí uvítalo, ale nemá ho.
Zdroj: Český statistický úřad, 2019
Jaký je rozdíl mezi otevřeným a chráněným trhem práce?
Chráněný trh práce tvoří zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců.
Úřad práce ČR s těmito zaměstnavateli uzavírá písemnou dohodu o jejich uznání za zaměstnavatele na chráněném trhu práce a přispívá jim na mzdy zaměstnanců.
V praxi se lze setkat s nepřesnými označeními jako „chráněná dílna“ či „sociální podnik“.
Otevřený trh práce tvoří zbývající zaměstnavatelé jak ve veřejném (úřady, školy, instituce), tak i soukromém sektoru (obchodní společnosti). Tvoří většinu zaměstnavatelů v Česku.
ROSKA HRADEC KRÁLOVÉ NA REKONDICI
Letošní rekondice naší hradecké Rosky, která proběhla 14.-21.9. ve Sport relax hotelu Na Kopečku v Nových Zámcích byla v duchu oslav a překvapení. Nejprve jsme popřáli našim dvěma jubilantkám ke krásným šedesátým a sedmdesátým narozeninám a poté se o překvapení postarala naše milá předsedkyně Bohunka Pošmurová.
Po sobotním příjezdu, ubytování a výborném obědě nás sezvala na společné posezení s kávičkou a překvapením - nikdo netušil o co se jedná. Usadili jsme se u stolů a než jsme se nadáli přišlo "to" překvapení - stála před námi nevěsta se ženichem ve svatebním oblečení! Bohunka se rozhodla svou nedávnou svatbu s naším kamarádem Milanem oslavit ještě jednou - se svými přáteli z Rosky, protože mnozí se na místo svatby nemohli s vozíky a chodítky dostat.
A to už servírka přinesla dort - krásnou svatební podkovu, kterou pro nás Bohunka sama upekla a všichni jsme společně oslavili jejich radostnou událost.
A aby to bylo opravdu se vším, novomanželé pro nás v neděli domluvili prohlídku zámku Radim, kde proběhl 22.června jejich svatební obřad - tentokrát se zajištěním nájezdů a pomocníků, kteří pomohli zdolat starodávné schody do zámku.
Kdo se tehdy obřadu zúčastnil, zavzpomínal na "vtipnou" příhodu zapomenutých snubních prstýnků. Nebýt naší akční kamarádky Zdeničky, která okamžitě zareagovala a rozhlásila "kdo půjčí snoubencům prstýnky?", kdoví jak by to bylo dopadlo :-). Ale dopadlo to dobře a tak se můžeme v naší organizaci těšit z nového manželského páru Bohunky a Milana Jechových - našich milých kamarádů kteří s námi sdílí roskařskou pouť. Popřejme jim hodně štěstí ve společném životě, zdraví a vzájemnou podporu!
Jen si nemyslete, že jsme se jen radovali, hodovali a oslavovali. Také jsme se každý den poctivě po ránu rozcvičovali, hodinu dopoledne a odpoledne jsme věnovali rehabilitačnímu cvičení a večer jsme tvořili, aby jsme si procvičili nejen naše prsty, ale i naši paměť a pozornost. Nechyběla beseda s psychoterapeutickou tématikou.
Rekondice se opět vydařila a my jsme odjížděli s novými zážitky, inspirací a životním elánem.
Rekondice byla pořádána za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví, a těchto dárců: CEEMED s.r.o., INTERIMUN s.r.o., obec Vrchovnice a obec Vrbová Lhota. Na úhradu byl také použit výtěžek benefičního koncertu pořádaného 18. dubna 2024 ve Filharmonii Hradec Králové.
Za Rosku HK napsala Věrka Krejsková
Roztroušená skleróza (RS) se řadí mezi onemocnění, kde v posledních dvou dekádách dochází k pravidelným změnám v možnostech léčby. Nové jsou nejen vlastní léky, které můžeme pacientům nabídnout, ale i léčebné postupy, které umožňují zahájení účinnější léčby hned na počátku onemocnění. Výjimkou nebyl ani poslední rok. Nejdůležitější změny, které přinesl, shrnuje následující text.
Kesimpta
Jedná se novou humánní monoklonální protilátku (účinná látka ofatumumab), která se aplikuje podkožně pomocí aplikátoru 1x měsíčně (výjimkou je zahájení léčby, kdy první 3 injekce jsou aplikovány v týdenních intervalech). Kesimpta patří mezi léky s vysokou účinností a pacienty je velmi dobře tolerována. Při první aplikaci se často objevuje únava, zvýšená teplota nebo bolesti kloubů. Intenzita těchto příznaků ale výrazně klesá při dalších aplikacích. Kesimpta je určena pro pacienty s relaps remitentní formou RS. Lék si po zaučení aplikuje pacient sám doma. Mechanismem účinku je Kesimpta velmi blízká Ocrevu (účinná látka okrelizumab), což je již v léčbě relaps remitentní i primárně progresivní RS delší dobu užívaný infúzní lék.
Časná léčba vysoce účinnými léky
Právě Kesimpta a Ocrevus jsou léky řazené do skupiny vysoce účinných preparátů, kterými v současnosti můžeme u části pacientů zahájit léčbu ihned po stanovení diagnózy relaps remitentní RS. Podmínkou, kterou je třeba naplnit, je rizikový nález na magnetické rezonanci. Nález ložisek na některých místech v mozku je totiž spojený s horší prognózou onemocnění a opravňuje nás k časnějšímu užití vysoce účinných léků. Před zahájením léčby Kesimptou nebo Ocrevem je třeba provést specifické krevní odběry, jejichž cílem je vyloučit skrytou infekci nebo poruchu imunity.
Fampyra
Fampyra je lék, který je již několik let schválen pro symptomatickou léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou. Do roku 2022 nebyl hrazen z veřejného zdravotního pojištění. To se ale změnilo, a tak lék můžeme pacientům s RS při splnění úhradových kritérií nabídnout. Podmínkou je určitý stupeň postižení chůze (definován je pomocí škály EDSS) a následně doložení zlepšení rychlosti chůze a subjektivního vnímání obtíží souvisejících s chůzí (pomoci dotazníku, ve kterém je série otázek zaměřených právě na chůzi). Efekt léku spočívá ve zlepšení chůze a pozitivně na něj reaguje přibližně 40% pacientů.
Mayzent
Mayzent je prvním lékem určeným pro pacienty se sekundárně progresivní RS. Základním rysem sekundárně progresivní RS je postupné horšení neurologického deficitu, které navazuje na období relaps remitentní RS. Pro indikaci léčby Mayzentem je ale vyjma zmíněné postupné progrese nutná i aktivita onemocnění definovaná relapsem nebo nálezem na magnetické rezonanci. Lék se užívá ve formě tablety jednou denně.
Ponvory, Zeposia
Jedná se o novou léčbu pacientů s relaps remitentní RS. Oba léky se užívají ve formě tablety jedenkrát denně. Léky je možné užívat u nově diagnostikovaných pacientů nebo u pacientů, u kterých je pro vedlejší účinky plynoucí např. z dlouholeté injekční léčby nutné změnit léčbu. Před zahájením léčby je vyjma běžných krevních odběrů nutné vyšetření EKG, odběr protilátek proti planým neštovicím a oční vyšetření.
Klinický výzkum
Celosvětově probíhá nadále řada studií s novými léčivy, která jsou zaměřeny na jednotlivé subvarianty roztroušené sklerózy. Největší skupinou současně zkoumaných léků jsou tzv. inhibitory Brutonovy tyrosinkinázy (iBTK). Jedná se tablety, které se užívají jednou nebo dvakrát denně. Léky jsou dobře tolerovány. Při zahájení léčby je nutné častější sledování jaterních testů. U iBTK se předpokládá, že by mohly působit na buňky imunitního systému více cíleně než v současnosti dostupné léky.
MUDr. Radek Ampapa,
lékař MS centra Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace
11.2.2023
Zdroj: https://www.roska.eu